- Czy pomoc w Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej jest płatna?
Pomoc udzielana przez psychologów, pedagogów, logopedów, fizjoterapeutę i doradcę zawodowego jest bezpłatna.
- Jakiego rodzaju dokumenty muszę mieć ze sobą na pierwszą wizytę w Poradni?
Wskazane jest, aby rodzic:
- znał (lub posiadał ze sobą stosowny dokument potwierdzający) dane osobowe dziecka, NR PESEL dziecka,
- jeżeli posiada – dokumentację medyczną dotyczącą stanu zdrowia fizycznego lub/i psychicznego dziecka,
- opinię o dziecku wystawioną przez wychowawcę przedszkola/szkoły, a w przypadku dziecka posiadającego już orzeczenie- wielospecjalistyczną ocenę funkcjonowania ucznia.
- Jaki jest czas oczekiwania na wizytę?
Termin oczekiwania na wizytę diagnostyczną to ok. 2 miesięcy , przy czym w sytuacjach kryzysowych, takich jak np.: śmierć w rodzinie, próba samobójcza, nagły wypadek powodujący uszczerbek na zdrowiu – termin wizyty traktowany jest jako priorytetowy.
- Ile trwa wizyta w Poradni?
- W zależności od rodzaju diagnozy – wizyta z dzieckiem trwa od 1 do 2 h, czasem ( sporadycznie) wymaga kontynuowania diagnozy w postaci ponownego spotkania na ciąg dalszy badania.
- Konsultacja, porada – 1h
- Jakiego rodzaju pomocy udziela Poradnia?
- Działalność diagnostyczna mająca na celu określenie przyczyny problemów dziecka celem ustalenia adekwatnych form pomocy i zawarcia ich w odpowiednim dokumencie.
- Poradnia wydaje opinie, orzeczenia, informacje do specjalisty o wynikach badań.
- Działalność postdiagnostyczna:
- Terapia psychologiczna, psychoterapia indywidulana i grupowa
- Terapia logopedyczna.
- Terapia pedagogiczna
- Działalność profilaktyczna:
- Warsztaty dla dzieci, rodziców i nauczycieli,
- Sieci współpracy dla nauczycieli,
- Prelekcje dla rodziców i nauczycieli,
- Wspomaganie placówek podopiecznych – obserwacje indywidualne i grupowe, konsultacje dla rodziców i nauczycieli w placówkach.
- Ośrodek Koordynacyjno Rehabilitacyjno Opiekuńczy
Ośrodek świadczy pomoc dla rodziców zagrożonych niepełnosprawnością dziecka oraz rodziców i ich niepełnosprawnych dzieci od 0 lat do momentu rozpoczęcia nauki szkolnej. Jest to pomoc w formie konsultacji i specjalistycznej terapii.
- Czy jedna wizyta w Poradni rozwiąże mój/mojego dziecka problem?
W zależności od natury problemu – psychiczny (emocjonalny), dydaktyczny, wychowawczy, logopedyczny – odpowiedni specjalista wyjaśni rodzicowi jakiego rodzaju pomocy może udzielić dziecku/ rodzicowi on sam, a jakie inne konsultacje będą potrzebne do uzyskania pełnego obrazu problemu dziecka. Mogą to być konsultacje z innymi specjalistami z PPP, lub spoza niej – np. psychiatra, neurolog, laryngolog, audiolog. Istnieją problemy możliwe do rozwiązania podczas jednej wizyty, kiedy to specjalista udzieli szczegółowych wskazań do pracy, ale są też sytuacje, kiedy zalecana jest długofalowa praca z dzieckiem (czasem też z jego rodziną) w postaci różnego rodzaju terapii.
- Czy to o czym będę rozmawiać ze specjalistą z Poradni zostanie zachowane w tajemnicy, czy może się o tym dowiedzieć np. nauczyciel, inni rodzice?
Rodzic wypełniając kartę zgłoszenia do placówki wyraża ( lub nie wyraża ) zgodę na konsultację z placówką, do której uczęszcza dziecko. Pracownicy Poradni zobowiązani są do zachowania tajemnicy zawodowej, jednak w przypadku gdy problem w dużej mierze występuje na terenie placówki do której uczęszcza dziecko, pracownik zapyta rodzica o zgodę na kontakt z tą placówką. To od rodzica zależy, czy ten kontakt zostanie podjęty. Wszelkie działania pracowników Poradni odbywają się na wniosek i za zgodą wnioskodawcy – rodzica lub opiekuna prawnego lub pełnoletniego ucznia. W przypadku gdy rodzice mający prawa rodzicielskie nie mieszkają razem – osoba podejmująca współpracę z poradnią powinna poinformować o tym drugiego rodzica.
- Jakiego rodzaju dokumenty będę musiał/a wypełnić w Poradni?
- Karta zgłoszenia dziecka/pełnoletniego ucznia
- Wniosek:
– o wydanie opinii
– lub do zespołu orzekającego
– lub o objęcie terapią