Bank Dobrych Praktyk

KONTROLA RODZICIELSKA, CZYLI BLOKADA STRON NIEODPOWIEDNICH DLA DZIECI

Drogi Rodzicu,
Pewnie nieraz słyszałeś, że Internet nie jest miejscem bezpiecznym dla dzieci. Są jednak w sieci strony i portale o wartościowych treściach.

Dzieciom w wieku przedszkolnym należy towarzyszyć podczas korzystania z sieci. Jeśli dzieci są starsze, warto jako rodzic możliwość wglądu w ekran komputera czy urządzenia mobilnego, z którego korzystają.

Najmłodsze dzieci powinny korzystać jedynie z pozytywnych i bezpiecznych treści (strony, aplikacje, gry) wskazanych przez rodziców. Dorośli powinni kontrolować, jakie strony internetowe odwiedza dziecko.

Udostępniając dziecku urządzenie z dostępem do Internetu, należy odpowiednio skonfigurować ich system operacyjny. Programy kontrolujące aktywność dziecka w sieci umożliwiają blokadę stron internetowych, które rodzic uzna za nieodpowiednie. Informacji na ten temat szukaj: www.sieciaki.plwww.safeintermet.plwww.dzieckowsieci.pl lub www.kidprotect.pl.

 

Poniżej przedstawiamy propozycje zabaw o charakterze integracyjnym, relaksacyjnym, sensorycznym pomagające regulować i redukować napięcie emocjonalne nie tylko u najmłodszych.  Mając na uwadze wszelkie niedogodności i utrudnienia oraz „nienaturalność” sytuacji w której wszyscy się znaleźliśmy zapewniamy, że proponowane  metody odziaływań zostały odpowiednio zmodyfikowane, podane są w łatwej i przystępnej formie, tak aby nadmiernie dodatkowo nie obciążać dzieci i rodziców w tym wyjątkowym czasie.

Poznaj swoje możliwości!
Bardzo cenną informacją dla każdego ucznia jest znajomość własnego preferowanego typu sensorycznego. Mając taką wiedzę można stosować odpowiednie metody ułatwiające uczenie się. Najpierw rozwiąż test, a później sprawdź wskazówki dla trzech typów sensorycznych.
Doradcy zawodowi PPP

 


Przydatne adresy i linki stron internetowych:

 

Tu możesz nie tylko zobaczyć i kupić, ale również przeczytać recenzję.
Polecane publikacje i pomoce dydaktyczne znajdziesz na stronach:

Programy komputerowe:

Pomoc dzieciom z zaburzeniami rozwoju

 • www.dzieci.org.pl – bardzo rozbudowany serwis, skierowany do dzieci niepełnosprawnych i ich rodziców.
 • www.idn.org.pl – serwis ułatwiający nawigowanie po stronach dotyczących różnych aspektów niepełnosprawności.
 • www.nieslyszacy.pl – serwis niesłyszących internautów.
 • www.pzn.org.pl – serwis skierowany do osób niewidomych i słabowidzących.
 • www.spes.org.pl – porady prawne i praktyczne, raporty oraz informacje o możliwościach szukania wsparcia w egzekwowaniu swoich uprawnień.
 • www.integracja.org – informacja dla osób niepełnosprawnych

Dziecko a Internet

Problematyka uzależnień

 • www.narkomania.org.pl – serwis adresowany do wszystkich osób, które stykają się z problemem narkomanii. Anonimowa pomoc specjalistów (lekarza, prawnika, psychologa) przez e-maila, a także baza ośrodków pomocowych i fachowe artykuły
 • www.kbpn.gov.pl – strona Krajowego Biura Do Spraw Przeciwdziałania Narkomanii.

Pomoc dzieciom krzywdzonym

 • www.kidprotect.pl – portal poświęcony problemom bezpieczeństwa dzieci w internecie, pornografii dziecięcej i pedofilii. Zamieszczane tam są najświeższe informacje o problemie, artykuły, porady, materiały do pobrania
 • www.fdn.pl – Fundacja Dzieci Niczyje
 • www.niebieskalinia.pl – Ogólnopolskie Pogotowie dla Ofiar Przemocy w Rodzinie
 • www.kopd.pl – Komitet Ochrony Praw Dziecka
 • www.darserca.pl – Fundacja Dar Serca
 • www.ipz.edu.pl – Instytut Psychologii Zdrowia
Skip to content